Felietonia

5 minut każdego dnia

Czytając różnego rodzaju kobiece magazyny, często rzuca mi się w oczy hasło  poświęć na to tylko 5 minut dziennie. Czytam o lifehackach, które wykonywane codziennie przez pięć minut, naprawią moją zmęczoną cerę, poprawią elastyczność czy nastroją mnie na dobry sen. Wieczorna rutyna jogi, maska na twarz, masaż twarzy, kawowy peeling ciała czy inhalacja olejkami eterycznymi. Wszystko to ma zająć mi maksymalnie pięć minut, a efekt ma mnie zaskoczyć. Być może. Ale tyle jest teraz rzeczy, które wręcz powinnam robić codziennie przez 5 minut, że spokojnie zrobi się z nich półtorej godziny.

A tyle czasu to przecież nie mam. Na tyle się nie zgadzałam.

W świecie zdominowanym przez pęd, pięć minut wydaje się czymś maleńkim, ale pięć minut dodać pięć minut, dodać pięć i dodać pięć…

Podobnie jest z tymi wszystkimi szybkimi przepisami. Placki bananowe w pięć minut! Potrzebujesz 240g mąki. Ale 240g mąki też trzeba odmierzyć. Nikt nie ma przecież przygotowanego szeregu miseczek, jak youtuberzy, którzy przekonują, że nasze placuszki same się zrobią i to w ekspresowym tempie. Trzeba znaleźć jakiś odmierzacz albo poszukać u wujka Google, ile waży łyżka mąki tej czy innej, wszystko przygotować, usmażyć. No i przecież naczynia się same nie zmyją. I w ten sposób z pięciu minut robi się trzydzieści. A to miał być ekspresowy pomysł na śniadanie przed pracą. A przecież jest niewielki procent ludzi, którzy poniedziałkowy czy czwartkowy poranek chcą zacząć pół godziny szybciej, żeby sobie przygotować placuszki w pięć minut.

Pięciominutowa maseczka na twarz – przygotuj 3 łyżki przegotowanej, ale nie gorącej wody. Którą najpierw musisz zagotować i odstawić do wystudzenia. A jeśli już masz maseczkę, kolejne pięć minut poświęć na masowanie twarzy przy zmywaniu, bo to poprawia krążenie, kolejne pięć na wklepywanie osiemnastu kremów, które spłycą Twoje zmarszczki i odżywią zmęczoną skórę, później przez pięć minut wyczesuj włosy, aby znowu pobudzić krążenie i pozbyć się wszystkich, które wypadły w ciągu dnia. Na koniec przez pięć minut rozciągaj swoje ciało zestawem naszych ćwiczeń i zorientuj się, że wyszłaś spod prysznica o 22:50 i miałaś poświęcić pięć magicznych minut na pielęgnację, a jest 23:48. Voila, Twoja codzienna pięciominutowa rutyna zakończona sukcesem. Teraz możesz iść spać i obudzić się rano o godzinę mniej wyspana. Nie ma za co! I nie zapomnij rano przygotować ekspresowe pięciominutowe placuszki bananowe, więc lepiej nastaw budzik na 25 minut wcześniej!