Blondynka na Swoim

Kwiaty są trochę jak książki – bez nich dom wydaje się być pozbawiony życia. Niezależnie od tego, gdzie jest Twój kąt – czy mieszkasz w ciasnym pokoju ze współlokatorem, czy też w dwupiętrowym domu, warto mieć przynajmniej jedną roślinę. Kiedy wyprowadziłam się z domu i zamieszkałam na stancji (choć nienawidzę tego określenia, mieszkanie to mieszkanie), zabrałam ze sobą tylko małą szczepkę, którą dostałam od przyjaciółki. I kompletnie nie wiedziałam, jak dbać o rośliny. Dzisiaj jest to wielki, przewalający się w doniczce aloes tygrysi, który przywiozłam do mojego lubelskiego grajdołka razem z dziesięcioma innymi zieleninami.

Pielęgnacja kwiatów wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka fajnych lifehacków, aby Twoja domowa zielenina zyskała nowe życie i mieszkała z Tobą w świetnym stanie przez wiele lat. Zobacz razem ze mną, jak dbać o rośliny.

Kwiaty to życie i stwarzają w mieszkaniu wspaniały klimat.

Dlatego warto o nie dbać. Ale nie oszukujmy się –  z reguły pomijamy opiekę nad nimi w procesie codziennych obowiązków. Kiedyś też zdarzało mi się wysuszać na wiór wszystko, czego się dotknęłam. Byłam jak gorsza siostra Króla Midasa. W końcu wypracowałam pewien mechanizm, który pomaga mi w walce o lepszą przyszłość dla moich zielonych dzieci. Jeśli ciekawi Cię, jakie mam na to sposoby, zapraszam!

Jak dbać o rośliny – sposoby ciotki BNS

Zostań ze mną, a dowiesz się, jak nie zabijać swojej domowej roślinności i sprawić, że stanie się piękną, niemożliwą do pokonania w walce jeden na jeden dżungli!

Stały dzień podlewania kwiatów i wycierania kurzu

O tym pisałam już trochę przy okazji wpisu o prokrastynacji, w przypadku roślin zasada jest dokładnie taka sama. Jeśli ustalisz sobie określony dzień podlewania kwiatów i wycierania liści, powinno być Ci łatwiej utrzymać regularność. To może być też określona pora dnia, np. we wtorek rano przed wyjściem do pracy.

Instrukcje pod doniczkami

To mój ostatni lifehack. Nie muszę już przeszukiwać Internetu za każdym razem, kiedy coś mnie zainteresuje. Poświęciłam jedno popołudnie, żeby znaleźć podstawowe informacje na temat podlewania, przesadzania i pielęgnacji, wszystkie swoje rośliny opisałam na małych karteczkach i położyłam pod doniczkami. Dzięki temu zawsze wiem, co mam robić, kiedy nawozić, a kiedy przesadzać i ile wody potrzebuje akurat ta roślina.

Pielęgnacja roślin to także regularne zraszanie

Jest tak samo ważne, co podlewanie. Sporo kwiatów wymaga regularnego zraszania, ale w zasadzie spokojnie możesz zraszać wszystkie. Tylko pamiętaj, że w ten sposób też możesz zaszkodzić roślinom, które nie wymagają zbyt dużo wilgoci. Zraszaj raz na tydzień albo dwa.

Zawsze sprawdzaj, czy masz odpowiednie warunki

Jeśli masz balkon wysunięty na wschód, nie dziw się, że światłolubne rośliny umierają szybciej niż zostają przesadzone. Dobrze jest sprawdzać, co dana zielenina lubi, zanim przyniesiesz ją do domu. I porozstawiać po odpowiednich parapetach. W ten sposób wszystko będzie rosło jak należy. A przynajmniej powinno.
Jak dbać o rośliny - złote zasady

Kwiaty są jak psy

Bo przecież nie trzymasz psów zimą na zewnątrz. A jeśli tak, czeka na Ciebie specjalne miejsce w piekle. Takie z kotłem, w którym pływa dużo brukselki. Podobnie jest z roślinami – większość zdecydowanie nie lubi zimna. Te, które są wsadzone w ziemię, warto przykryć na zimę, a całą resztę sprowadzić do domu. Ja z balkonu przyniosłam nawet cyprys i bukszpan. Bo po co mają marznąć pod drzwiami?
Wiosenny edit: akurat im to nie wyszło na dobre. Nauczona nowym doświadczeniem, wrócę do tematu jesienią.

Jak dbać o rośliny? Mierz siły na zamiary

 

Jeśli kwiaty się Ciebie nie trzymają i wiesz, że nie dasz rady opiekować się dziesięcioma jednocześnie, ale mimo wszystko fajnie by było mieć jakąś zieleninę w domu – spraw sobie kaktusa. Albo aloes. To są szalenie niewymagające rośliny, można je podlewać raz w miesiącu i aż tak bardzo je to nie zaboli.

 

Zobacz też mój wpis o przesadzaniu roślin, żeby wiedzieć, jak to robić, żeby zrobić, a się nie narobić. Zapraszam też na mój Instagram po więcej kwiatowych inspiracji!

 

Masz takiego fioła na punkcie roślin jak ja czy jednak zachowujesz zdrowy rozsądek kilku kaktusików na parapecie?

You Might Also Like

Aranżacja małego mieszkania
Przeprowadzka - pakowanie się
Mały balkon i jego aranżacja
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] do storczyków. Ale o tym się nie wypowiem, storczyki nie są moją pasją. Zobacz też mój wpis o pielęgnacji roślin. Bo jak już je przesadzisz, trzeba o nie odpowiednio dbać. I na koniec rada ode mnie – jeśli […]

trackback

[…] wkładaniu pod doniczki instrukcji pielęgnacji pisałam już w tym wpisie – odsyłam po więcej moich patentów na piękną zieleninę! Od kiedy trzymam wszystkie potrzebne informacje pod doniczkami, nie muszę grzebać po […]

Kasia
Kasia
2 lat temu

Z roku na rok mam w domu coraz więcej roślin! 🙂 Początkowo miałam problem z ich pielęgnacją i parę egzemplarzy niestety umarło śmiercią naturalną, ale widzę duży progres 🙂 Zgadzam się ze stwierdzeniem, że kwiaty nadają życia mieszkaniu.

4
0
Daj znać, co myślisz!x